Skip to main content
Sports
Ormond Beach Observer Tuesday, Apr. 10, 2018 5 months ago

Sidelines: Halifax Rowing competes in East Florida Districts

Share
Also in the Observer: Seabreeze competes in conference championship.
by: Ray Boone Sports Editor

The Halifax Rowing team participated in the East Florida Districts on Saturday, April 7, in Fellsmere.

Here are the results:

  • Men's Lightweight 2x: Vince Leffler and Zach Stapleton (3rd)
  • Men's Varsity 2x: Brett Bay and Ben Herstein (2nd)
  • Men's Junior 1x: Arman Khazraee (1st)
  • Women's Varsity 4+: Emma Dominguez, Julia Van Cleef, Brooke  Bell, Elisa Manecke and Jasleen Kahlon (2nd)
  • Women's Varsity 4x: Emma Dominguez, Julia Van Cleef, Brooke  Bell and Elisa Manecke (2nd)
  • Men's Varsity 4+: Vince Leffler, Bret Bay, Ben Herstein, Zach Stapleton and Ryan Welch (3rd)

On Sunday, April 8, the middle school team competed at the Jake Snyder Middle School Regatta at Turkey Lake in Orlando.

Here are the results:

  • Mixed 4x: Dylan Dominguez, Sloane Clark , Thomas Power and Aubree Endicott (3rd)
  • Mixed 4+:  Sloane Clark, Aubree Endicott, Dylan Dominguez, Matthew Conway and Thomas Power (3rd)

Up next, the team travels to Sarasota for the FSRA Sculling State Championships.

Seabreeze competes in conference championship

The Sandcrabs' boys and girls track teams competed in the Five Star Conference Championship on Wednesday, April 4, at Spruce Creek High School. Here are the meet's top finishers.

Girls:

  • 100-meter dash: Azaline Thompson 13.75 (14th)
  • 200-meter dash: Thompson 27.76 (13th)
  • 400-meter dash: Emily Steinmann 1:13.87 (17th)
  • 800-meter run: Mia Striegel 2:41.23 (9th)
  • 1,600-meter run: Striegel 5:59.28 (6th)
  • 100-meter hurdles: Kristan Wallace 19.16 (12th)
  • 300-meter hurdles: Wallace 57.19 (13th)
  • 4x100-meter relay: Relay Team 57.11 (7th)
  • 4x800-meter relay: Relay Team 11:51.93 (6th)
  • Long jump: Thompson 4.86 meters (6th)
  • Shot put: Ashley Khan 9.71 meters (6th)

Boys:

  • 100-meter dash: Tyler Smith 12.71 (24th)
  • 200-meter dash: Christian Smith 25.50 (27th)
  • 400-meter dash: Christian Smith 54.51 (14th)
  • 800-meter run: Shane Brownrigg 2:03.54 (5th)
  • 1,600-meter run: Brownrigg 4:44.23 (5th)
  • 3,200-meter run: Brownrigg 10:36.76 (2nd)
  • 4x400-meter relay: Relay Team 3:55.30 (8th)
  • 4x800-meter relay: Relay Team 8:43.40 (3rd)
  • Long jump: Darius Malone 5.66 meters (22nd)
  • Discus: Skyler Hutchinson 35.1 meters (12th)
  • Shot put: Hutchinson 11.7 meters (7th)

 

 

 

Related Stories

Advertisement