Skip to main content
Sports
Ormond Beach Observer Tuesday, Mar. 27, 2018 6 months ago

Sidelines: Seabreeze tennis competes in conference championship

Share
Also in the Observer: Mainland, Seabreeze compete in Spruce Creek Developmental Meet; Bucs relay team finishes first at FSU Relays.
by: Ray Boone Sports Editor

While Spruce Creek took home the boys and girls team titles for the Five Star Conference Championship on March 22 at the Florida Tennis Center, several Sandcrabs players either took individual titles or came awfully close.

Seabreeze’s No. 2 player, Collin West, won his fourth-straight Five Star individual title, and the No. 1 doubles team of James Vuille-Kowing and West took home a doubles title. On the girls side, the duo of Okarski and Fitzgerald fell just shy of claiming the No. 2 doubles title, falling to Flagler Palm Coast.

Mainland, Seabreeze compete in Spruce Creek Developmental Meet

Seabreeze and Mainland’s track teams competed in the Spruce Creek Developmental Meet on March 21 at Spruce Creek High School. The girls teams took fourth and third, and the boys teams took fourth and second, respectively.

Mainland

Girls Results:

  • 100-meter dash: Cydney Wright 12.64 (1st), Camron Wright 12.84 (2nd)
  • 200-meter dash: Cydney Wright 25.97 (1st), Acura Graves 27.33 (4th), Lawren Berry 27.89 (5th)
  • 400-meter dash: Grace Hawryluk 1:04.35 (4th), Shaniya Wilder 1:05.13 (5th)
  • 800-meter run: Jordan Elder 2:35.83 (3rd)
  • 100-meter hurdles: Jourdan Cooper 17.28 (3rd)
  • 4x100-meter relay: Mainland 52.12 (2nd)
  • High jump: Jessica Denton 1.42 meters (2nd), Cooper 1.37 meters (5th)
  • Long jump: LeeAnn Kent 4.79 meters (5th)
  • Triple jump: Denton 9.16 meters (2nd), Sania Times 8.52 meters (4th)
  • Discus: Tyneshia Whipple 28.52 meters (2nd)

Boys Results:

  • 100-meter dash: Shawn Daffin 11.60 (3rd), Ashane Williamson 11.63 (4th)
  • 200-meter dash: Latavies Sylvester 23.12 (1st), Williamson 23.25 (2nd), Micheal Bussey 23.62 (5th)
  • 400-meter dash: Steffan Mallory 50.02 (1st), Richard Kamara 53.59 (3rd)
  • 3,200-meter run: Tyler Gilbert 11:07.29 (1st), Andrew Guillory 11:39.63 (3rd)
  • 300-meter hurdles: Osvaldo Acosta 46.75 (2nd)
  • 4x100 relay: Mainland 44.06 (1st)
  • 4x400 relay: Mainland 3:38.34 (1st)
  • High jump: Jose Aquilar 1.57 meters (5th)
  • Long jump: Demarcus Adams 7.22 meters (1st), Mallory 6.68 meters (2nd), Nathaniel Dell 6.42 meters (5th)
  • Triple jump: Aquilar 12.55 meters (2nd)

Seabreeze

Girls Results:

  • 3,200-meter run: Coleman 14:41.18 (1st), Madison Dvorak 14:46.92 (2nd), Ana Sanchez 16:19.57 (3rd), Jamie Cawood 17:03.35 (4th)
  • 4x100-meter relay: Seabreeze 57.76 (5th)
  • Long jump: Azaline Thompson 4.85 meters (4th)
  • Shot put: Ashley Khan 9.36 meters (4th)

Boys Results:

  • 800-meter run: Shane Brownrigg 2:06.20 (1st), Timothy Crosby 2:12.18 (4th)
  • 1,600-meter run: Aaron Griffis 5:11.21 (2nd), Justin Ariani 5:14.28 (3rd)
  • 3,200-meter run: Seth Augustynowski 11:09.84 (2nd), Trent Crick 11:54.56 (4th), Trey Heller 12:31.32 (5th)
  • 4x100-meter relay: Seabreeze 49.29 (5th)
  • Discus: De’Shaun Hugee 33.73 meters (4th)
  • Shot put: Skyler Hutchinson 12.02 meters (3rd)

Bucs relay team finishes first at FSU Relays

In addition to the Spruce Creek Developmental Meet, the Buccaneers traveled to Tallahassee to compete in the FSU Relays on March 23 and 24. The boys 800-meter sprint medley relay team finished in first place with a time of 1:33.10. Adams also placed first in the long jump with a 6.79-meter leap.

Related Stories

Advertisement